Gjennomføringsplan for realisering av NTP 2025–2036

Digital satsing

Jernbane- og kollektivsektoren satser på digitalisering for å få en enklere og mer sømløs reisehverdag.

Dette er en forkortet nettversjon av kapittel 4 i gjennomføringsplanen. For å lese hele kapittelet kan du laste ned en mer utfyllende PDF.

Hva er målet med en digital satsing?

Regjeringen har en ambisjon om digital satsing i jernbane- og kollektivsektoren som skal bidra til en enklere og mer sømløs reisehverdag. Dette innebærer økt og bedre bruk av data for de reisende, men også for å styre trafikken bedre og utnytte kapasiteten bedre i trafikken.

Hva er de planlagte aktivitetene og status for den digitale satsingen?

Sømløse reiser for passasjerer
Bedre bruk av data
ERTMS, ny togradio og bedre nettdekning

Sømløse reiser for passasjerer

  • For at kollektivtrafikken skal oppnå suksess med sitt samfunnsansvar, er det avgjørende med koordinert, digitalstyrt utvikling. Eksisterende EU-regelverk stiller krav om tilgjengeliggjøring av både statiske og dynamiske data for både rutegående og etterspørselsbasert transport (f.eks. bestillingstransport og drosje), samt tilstøtende tjenester for privat transport, som parkering. Dette omfatter informasjon om selve transporttilbudet, hvordan man bestiller og betaler, priser og tilgjengelig kapasitet i sanntid, for alle transportformer. Dette arbeidet vil skje over en periode på fire til seks år, avhengig av finansieringsnivå.
  • Entur jobber med å forbedre den felles nasjonale salgs- og billetteringsplattformen. Målsettingen er en løsning med Entur som ett sentralt knutepunkt for reiseinformasjon og billettering på tvers av transportformer.
  • Videre er det behov for enda bedre samhandling om digitale løsninger i sektoren. Det pågår samarbeid og dialog, der det er skissert muligheter for å tilrettelegge for informasjon om parkering, andre mobiltetsmuligheter som for eksempel sykler og el-sparkesykler. Jernbanedirektoratet leverte 30. januar svar på oppdrag (23-2024), som handler om samhandlingsmodell, finansiering og juridisk arbeid for videre utvikling av digitale tjenester for sømløs mobilitet.

Bedre bruk av data

Jernbanedirektoratet jobber med bedre bruk av data både i direktoratet, på tvers av sektoren og som del av
internasjonale prosjekter.

  • Internt har Jernbanedirektoratet de siste årene jobbet med å forbedre dataflyten og datakvaliteten i jernbanesektoren. Et av de viktigste grepene har vært å ta eierskap til dataene selv. Dette gjør at vi har kunnskap om hvordan data skapes, kvaliteten i dataene og tilhørende implikasjoner for kvalitet i videre analyser. Dette gjør at vi har løpende tilgang på oppdaterte tall på det mest detaljerte nivået, slik at vi kan lage analyser og anbefalinger basert på input med høy kvalitet.
  • Ut mot sektoren og internasjonalt jobbes det også med en rekke initiativer for å skape bedre bruk av data:
    • utvikle dataplattform for tilstandsovervåkning og vedlikehold av tog
    • skape felles prinsipper for datadeling i jernbanesektoren
    • utvikle digitalt økosystem for godstransport
    • utvikle løsninger for bedre bruk av data gjennom felles datamodeller og beslutningsstøtte for trafikkstyring og kapasitetsplanlegging
    • videreutvikle standardiserte datamodeller for enklere utveksling av data om fysisk infrastruktur
    • samle inn, utveksle og utnytte data om tilstanden på infrastruktur og materiell
    • teste ut federated data spaces som er et rammeverk for sikker og standardisert deling av data på tvers av aktører ijernbanesektoren

ERTMS, ny togradio og bedre nettdekning

  • Ambisjonen med ERTMS er å erstatte utdaterte og slitte signalanlegg. Dette vil redusere feil og føre til høyere driftsstabilitet. Andre fordeler med et digitalt signalsystem er innhenting av nye data.
  • Togradio er nødvendig for å kjøre tog på jernbanen. Dagens togradiosystem (GSM-R) er basert på 2G teknologi som fases ut i løpet av ti år. For å opprettholde togradiofunksjonen skal et nytt europeisk togradiosystem, Future Railway Mobile Communication System (FRMCS), erstatte GSM-R.
  • Parallelt med arbeidet med nytt togradiosystem FRMCS har Bane NOR SF arbeidet med forprosjekt for bedre nettdekning langs jernbanen.