OnRail godstog 5922 ved Ustaoset.

Fullsatt og punktlig

Det går bra i godstrafikken på Bergensbanen. Så bra at både CargoNet og OnRail melder om fullsatte tog og økende etterspørsel. Hvert døgn ruller det nå 12 godstog over fjellet. Det betyr at over 60 prosent av godstrafikken mellom landets to største byer går på skinner. Til høsten blir det både flere og lengre tog på Bergensbanen.

Bergensbanen er svært viktig for både samfunnet og godstogselskapene. Når volumene og etterspørselen nå er økende betyr det også bedre inntjening i en hardt presset bransje.

Det er en økende etterspørsel etter frakt av gods på Bergensbanen. CargoNet melder om en vekst på 20 Prosent til nå i år.Njål Svingheim
Det er en økende etterspørsel etter frakt av gods på Bergensbanen. CargoNet melder om en vekst på 20 prosent til nå i år.

20 prosent vekst i år

– Generelt opplever vi at våre kunder ønsker å flytte mer av sitt volum fra vei til bane. Leveransene på Bergensbanen har også vært stabile siden våren 2025, uten stenginger og brudd som stopper transportflyten på jernbanen, sier kommersiell direktør Carl Fredrik Karlsen i CargoNet. – Starten på året har vært bra, og volumene våre på Bergensbanen de to første månedene er 20 prosent høyere enn fjoråret, forteller Karlsen.

Ofte fullsatt

Også OnRail-sjef Henning Aandal er fornøyd med utviklingen. – Vi har ofte fullsatte tog og merker at etterspørselen øker på alle baner. Regulariteten til Onrail er nær 100 prosent. Det betyr at vi klarer å kjøre alle togene over fjellet til ankomststasjonen selv om det skulle oppstå avvik underveis. – Vi kjemper alltid for kundene våre, sier  Aandal. – Når vi er i stand til også å levere en god punktlighet, så får dette en direkte konsekvens for fyllingsgraden i toget, sier Aandal. Den beste tilbakemeldingen vi får fra godskundene, er at flere ønsker å bruke OnRail.

Det hjelper også at Bane NOR har kommet godt i gang med mer dreneringsarbeid og større diameter på drensrør under jernbanesporet. Dermed blir banen mer robust og bedre i stand til å takle kraftig nedbør, med mindre sjanse for ras og utglidninger.

Henning Aandal i OnRail er fornøyd med utviklingen på Bergensbanen. Fra høsten av vil selskapet sette inn flere tog.Njål Svingheim
Henning Aandal i OnRail er fornøyd med utviklingen på Bergensbanen. Fra høsten av vil selskapet sette inn flere tog.

Rigger for vekst

CargoNet har allerede gjennomført noen grep for å håndtere en økt etterspørsel. – Fra sist høst gjennomførte vi en standardisering av tilbudet vårt, slik at det nå går fast fire togpar mandag–fredag, i tillegg til søndagsavgang, sier Carl Fredrik Karlsen. – Basert på etterspørselen har vi utvidet på fredager og vi har fått justert lastetidene på Alnabru for å tilpasse oss bedre til næringsmiddeltransportene. Det går mye dagligvarer og forbruksartikler i togene på Bergensbanen. Dette har bidratt til at vi har fått overført gods fra veg til bane.

CargoNet kjører nå fire faste togpar mellom Oslo og Bergen i døgnet, mens OnRail kjører to. Det betyr til sammen 12 tog i døgnet og tilsvarer noe sånt som 360 lastebilturer. Hvert døgn..

Carl Fredrik Karlsen i CargoNet sier de vil kjøre lengre tog på Bergensbanen for å øke kapasiteten.Njål Svingheim
Carl Fredrik Karlsen i CargoNet sier de vil kjøre lengre tog på Bergensbanen for å øke kapasiteten.

Flere tog og lengre tog

– Fra kommende høst skal Lærdalstunnelen på E16 nattestenges i flere år framover. Det kan føre til ytterligere vekst og overflytting fra veg til bane. CargoNet vil møte denne veksten ved å utvide tilbudet i de eksisterende togene, det vil si å kjøre lengre tog for å få plass til mer gods, forklarer Karlsen. I tillegg jobber vi hele tiden med å bli så godt tilpasset kundenes behov som mulig. Dette gjelder både fra kundesenter og på terminalene lokalt, sier han. – Akkurat nå jobber vi med å øke toglengdene på dager med økt etterspørsel, slik at kundene får plass når behovet deres øker. Vi liker jo å si ja til kunder som gjerne vil ha godset sitt på skinner, avrunder Karlsen.

Fra høsten sørger OnRail for ytterligere kapasitet for næringslivet.  – Vi setter inn et nytt, tredje togpar på Bergensbanen. Dermed kan vi tilby to kveldstog i hver retning og ett dagtog, sier Henning Aandal.

Begge de to godstogselskapene vil øke kapasiteten for å møte den økende etterspørselen på Bergensbanen.Njål Svingheim
Begge de to godstogselskapene vil øke kapasiteten for å møte den økende etterspørselen på Bergensbanen.

Viktig strekning

Godstrafikken på Bergensbanen er viktig for både næringslivet, vareforsyning, trafikksikkerhet, og ikke minst for togselskapene selv.
– Vi ser at Bergensbanen, sammen med Ofotbanen, er den strekningen som er mest motstandsdyktig mot konkurransen fra vegtrafikken, sier Henning Aandal i OnRail. Dette henger sammen med at Bergensbanen krysser over høyfjellet mellom øst og vest. Dette gir selvsagt utfordringer for både veg og bane, men generelt er banen mer robust enn vegene på denne strekningen. Det er mye vær, vind og rasfare på denne strekningen, sier Aandal. Også framføringstiden for togene er her en god del raskere enn for vegtransporten.

– Men når det er sagt så ønsker vi oss både flere kryssingsspor, forlengelse av de korteste kryssingssporene, og bedre rassikring for å kunne opprettholde den høye andelen gods på bane mellom Oslo og Bergen, sier Henning Aandal. – Generelt mener vi at det også bør stilles spørsmål ved om det er riktig at godstogene alltid må vente i møte med alle de halvtomme persontogene  på om kvelden, sier han. – Vi mener godstogene burde ha høyere prioritet når togrutene konstrueres, fulle godstog har høyere samfunnsnytte, sier Henning Aandal.

Godstrafikk på Bergensbanen

  • Togselskap: CargoNet og OnRail
  • Seks togpar i døgnet på hverdager, sju fra høsten 2026
  • Markedsandel gods på bane: ca. 60 prosent Oslo–Bergen
  • Kjørestrekning: 461 km over Roa, 483 km over Drammen
  • De fleste godstog kjøres over Roa